2022 BIFF AWARDS

List of Nominees & Winners

 

I) BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • RESCUE HEART (Writer, Tane McLure) WINNER!

  • LIFE AFTER OBLIVION (Writer, Tommy Anderson)

  • TO KILL YOUR FRIENDS (Writer, Roberto Carmona)

  • GOOD FORTUNE’S CURSE (Writer, Sam Cromartiie)

II) BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • THOSE WHO KNOW (Writer, Steve Smith) WINNER!

  • FIRST TIME CALLER (Writer, Nathan Trumball)

  • EVEN A JUST MAN FALLS (Writer, Mark Christopher Boyd)

  • DEVIL’S VALLEY JUSTICE (Writer, Harold L. Brown)

  • THE S.O.S. CHRISTMAS (Writers, Deborah Havens & Victoria A. Mullen)

  • DOMICILE (Writer, Dustin Richardson)

III) BEST TELEVISION PILOT SCRIPT

  • SHEPHERDS GONE WILD (Writer, Joey Maranto)

  • FELANDRA: HEROINE OF DARKNESS (Writer, Blake Zawadzki) WINNER!

  • AWFUL EXES (Writer, Victor C Dean)

  • SWIZZLESTICKS (Writer, Natalie Cerezo Campisi)

  • UNICORN APOCALYPSE (Writer, Tony Muscio)

 

IV) L.A. COUNTY STUDENT YOUNG FILMMAKER AWARD

  • THE GLOOMY VERACITY OF SEPARATION (Director: Cylia Marti Chasman / Crossroads School For Arts and Sciences)

  • TRAPPED (Director: Violet Zeug / California School For The Arts) WINNER!

  • CROWD PLEASER (Director: Grace Belgrader / Harvard Westlake)

 

V) COLLEGIATE FILMMAKER SPOTLIGHT AWARD

  • WIDE OPEN DREAMS (Director: Paulina Jaskiewicz / SUNY Westchester College) WINNER!

  • 927D (Director: Jorge Parra Jr. / UCLA Film School)

  • CAN’T TALK, A MOVIE’S ON (Director: Anna Evtushenko / Cornell University)

  • ELYMAS (Director: Jacob Samuels / Belmont University)

  • PASTA SALAD (Director: Joe Grode / University of Southern California)

 

VI)  BEST DOCUMENTARY SHORT FILM

  • “Dhaulagiri” (Director: Tommy Joyce)

  • “Beyond Homeless: Finding Hope” (Director: Sean Sciavolin)

  • “La Fiera: The Piera Rodriguez Story” (Director: Spencer Trinwith) WINNER!

  • “Familia” (Director: Germano Kuerten)

  • “Honk” (Director: Cheryl Allison)

 

VII) BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

  • HOW DOES IT FEEL TO BE A PROBLEM? (Director, Thomas Edward Keith)

  • WE WANT THE AIRWAVES (Director, Scott Ryan)

  • TIGER 24 (Director, Warren Pereira) WINNER!

  • THE QUEST FOR SLEEP (Director, Rachel Mills)

 

VIII) BEST COMEDY SHORT FILM

  • DON’T FEED THE BIRDS (Director, Tess Paras)

  • WHITE NOW PLEASE (Director, Kyle Lau)

  • OTHER PLANS (Directors, Bryan Erwin & Sally Brooks) WINNER!

  • EL REY (Director, Jonathan D London)

  • IT’S WHAT SHE WOULD’VE WANTED (Director, Nate Trinrud)

 

IX) BEST DRAMA SHORT FILM

  • AMERICAN HERO (Director: Manny McCord)

  • CHINA WHITE (Director: Marc Herrmann)

  • BETA (Director: Kevin M. Turner)

  • COMIC ESCAPE (Director: Alphonso McAuley)

  • ADONAI (Director: Gil Green) WINNER!

  • FOR RYAN (Director: Jared Houseman)

 

X) BEST FEMALE ARTISTS AWARD

  • BLACK CREEK TRAIL (Director: Soma Helmi)

  • THE PHOENIX (Director: Regina Pigsley)

  • FOR HONOR (Directors: Yasmine Gazelle & Charles B. Clifton) WINNER!

  • THE NEIGHBOR (Director: Rachel Riley)

  • TRANSFER (Directors: Sage Mears & Aaron Pagniano)

  • SMASHED (Director: Dawn Spinella)

 

XI)  BEST ANIMATED SHORT FILM

  • TROJAN HORACE (Director: Scott Graham)

  • ANIMAL COURT (Director: JLee MacKenzie)

  • VANCOUVER (Director: Ralph B. Pena)

  • SPACE RACE (Director: Shane Dioneda) WINNER!

  • MESSAGE SENT (Director: Ryan C. Lopez)
     

XII)  BEST SCIENCE FICTION/FANTASY SHORT FILM

  • CELEBRITAS EX MACHINA (Director: Joe Nicolosi)

  • WORM RADIO (Director: Austin Smith)

  • BALLOON (Director: Jeremy Merrifield) WINNER!

  • ORBITAL CHRISTMAS (Director: Mitsuyasu Sakai)

  • VOYAGER 2150 (Director: Tane McClure)

 

XIII) BEST HORROR/THRILLER SHORT FILM

  • BE MINE (Directors: Ryan Famulari & Anthony Famulari) WINNER!

  • THE SMART SITTER (Director: Michael Buchbinder)

  • THE CHAIR (Director: Curry Barker)

  • MONSTERS ARE REAL (Director: Ron Huffstutter)

  • GOLEM (Director: Ryan Cauchi)

 

XIV) TIM BURTON “NATIVE BURBANK” VISIONARY AWARD

  • LODO (Director: Alessandro Gentile) WINNER!

 

XV) BEST FAITH BASED SHORT FILM

  • UNCOMMON NEGOTIATOR (Director, Brian Glassford) WINNER!

  • AWAKEN (Director, Ty Jones)

  • HOUR OF OUR DEATH (Director, Jonathan Cipiti)

  • THE CONNECTION (Director, Sean S. Cunningham) 

 

XVI) BEST FAITH BASED FEATURE FILM

  • NO MORE GOODBYES (Director James Ganiere) WINNER!

 

XVII) BEST FILM SCORE / MUSICAL COMPOSITION for a SHORT FILM

  • NIGHT-BLOOMING CEREUS (Music by Pancho Burgos-Goizueta) WINNER!

  • ALOW by Simone Antonioni

  • LARVAE by Francesco Cerrato

  • FINDING FEODAN by Joey Reda

  • VOYAGER 2150 by Tane McClure

 

XVIII) BEST FILM SCORE / MUSICAL COMPOSITION for a FEATURE FILM

  • LIBERTY (Music by Jeremie De Witte) WINNER!

  • SILVER SCREEN DREAMS (Music by Joseph Ma)

  • SOMETHING INSIDE IS BROKEN (Music by by Jack Kohler, Goodshield Aquilar, Simòn Wilson & Koli Kohler)

  • THE GRAND BOLERO (Music by Sean Goldman, Martino Lurani Cernuschi & Paolo Sanvito)

 

XIX) BEST LGBTQ SHORT FILM

  • NO GOODBYES (Director, Billy Clift) 

  • WE ALL DIE ALONE (Director, Jonathan Hammond) WINNER!

  • KEEP/DELETE (Director, Kryzz Gautier)

  • SOCIAL WORKER (Director, Tess Paras)

  • DIVR (Director, Zoey Martinson)

 

XX) BEST LGBTQ FEATURE FILM

  • BLACK SHEEP (Director, Aleksander Pietrzak)

  • THE WAY OUT (Director, Barry Jay) WINNER!

  • NATALIE (Director, Laura Durkay)

  • NOT A TAME LION (Director, Craig Bettendorf)

 

XXI)  BEST FOREIGN SHORT FILM

  • KIDS OF PARADISE (Director: Mo Sha)

  • THE CROSSING (Director: Tomas Simonsen)

  • SELFIE ACADEMY (Director: Kristof Banszki) WINNER!

  • LARVAE (Director: Alessandro Rota)

  • ROAD TO DELICIAS (Director: JL Ruiz)

 

XXII)  BEST FOREIGN FEATURE FILM

  • SWEET DISASTER (Director: Laura Lehmus)

  • THE DAY I FOUND A GIRL IN THE TRASH (Director: Michal Kryzwicki)

  • LIBERTY (Director: Phil De Witte) WINNER!

  • 25 YEARS OF INNOCENCE (Director: Jan Holoubek)

  • THE GRAND BOLERO (Director: Gabriele Fabbro)

 

XXIII) AUDIENCE AWARD FOR SHORT FILM

  • WHITE ELEPHANT - WINNER!

 

XXIV) AUDIENCE AWARD FOR FEATURE FILM

  • THE WAY OUT - WINNER!

XXV) BEST FEATURE FILM

  • RE-OPENING: A LOCKDOWN MOCKUMENTARY (Directors, Chris Guerra & Matthew John Koppin) WINNER!

  • NO MORE GOODBYES (Director, James Ganiere)

  • LIBERTY (Director, Phil De Witte)

  • THEY CRAWL BENEATH (Director, Dale Fabrigar)

  • JIMMY AND CAROLYN (Director, James Andrew Walsh)