2015 NOMINEES ANNOUNCED

(Nominees are listed in alphabetical order)
View list of 2015 winners.

ANIMATED SHORTS

“AROUND THE WORLD IN 80 DAYS”
“CAN I STAY?”
“CLAIRE AND THE KEYS”
“FOUNDATIONS: HABITAT FOR HUMANITY”
“LADY & THE FROG”
“SLICED”
“T.P.”
“VINCENT THE ARTIST”

COMEDY SHORTS

“ATTACK OF THE FILM FESTIVALS”
“BATTLE FOR TOLUCA LAKE”
“DING DONG”
“GREEN THUMB”
“KNIGHTS OF THE LONG TABLE”
“OPEN 24 HOURS”
“THE BLIND DATE”
“TO BE DELIVERED”
“VICTOR”

DOCUMENTARY SHORTS

“CHANGE, ORPHANS IN THE STORM”
“CZAPPA”
“THE LITTLE GIRL WITH THE BIG VOICE”
“THE TUNES BEHIND THE TOONS”
“TOMGIRL”

DRAMATIC SHORTS

“BLUE NOTES”
“MOOSE”
“PAINLESS”
“PET WORLD”
“THE ANNIVERSARY”
“THE RAT”
“THE WHISTLER”

FAITH-BASED SHORTS

“CHRIST TEMPTED”
“SOMEONE I KNOW”
“STUCK”
“SUPER DOG”
“WASHED UP”

FEATURE FILMS

“12”
“4GOT10”
“FEW OPTIONS”
“HOOVEY”
“THE MARTIAL ARTS KID”
“TOO HIP FOR THE ROOM”

FEATURE DOCUMENTARY

“BROTHERHOOD OF THE POPCORN”
“MARSHA HUNT’S SWEET ADVERSITY”
“MINIMALISM: A DOCUMENTARY ABOUT THE IMPORTANT THINGS”
“SEARCHING FOR EDDIE RUNNING WOLF”
“SEARCHING FOR HOME: COMING BACK FROM WAR”
“TRAVIS: THE TRUE STORY OF TRAVIS WALTON”

FOREIGN SHORTS

“BIENVENIDOS (WELCOME)” – PERU
“FOUR FRAMES” – FRANCE
“FRAGMENTS” – ITALY
“GRANPA’S DEBTOR” – GEORGIA
“LA FIN (THE END)” – FRANCE
“PADDY’S IN THE BOOT” – IRELAND
“POWER THE KID” – AUSTRALIA
“THE SHIFT” – ITALY

FOREIGN FEATURE FILMS

“DELIHA” – TURKEY
“DEFENDERS OF LIFE” – COSTA RICA
“FORWARD, SIDE, CLOSE” – AUSTRIA
“THERAPY FOR MURDER” – ROMANIA

HORROR/THRILLER SHORTS

“DEVOURED”
“END OF THE STORY”
“KNOCK, KNOCK”
“RED BALLOON”
“RILEY”
“SPIDORA”
“THE PRICE”

LA COUNTY STUDENT FILMMAKERS

“A TIMELESS CAPTIVATION” – VILLAGE CHRISTIAN SCHOOL
“LIFE OF A FRENCH FRY” – BURBANK HIGH SCHOOL
“PLAYGROUND” – VILLAGE CHRISTIAN SCHOOL
“PRIDE” – CAMINO REAL HIGH SCHOOL
“THE UNEXPECTED” – THE BUCKLEY SCHOOL
“TRUE FREEDOM” – THE GORMAN SCHOOL

NEW MEDIA

“JOBLESS”
“TEXTING HAT”
“THE DESK”
“THE END”
“THOSE DAMN CANADIANS”
“WHITE FETISH”

RETROSPECTIVE FILMS

“DAM 999”
“TURNING JAPANESE”
“THE BALLAD OF PONY BOY”

SCIFI/FANTASY SHORT FILMS

“2028”
“AREA 52”
“FIRST CONTACT”
“GEAR”
“NOTHING SAFER”
“HELIO”
“NOTHING SAFER”
“STARLIGHT”
“SUBSTANCE”
“THE SHIFT”
“TRANSPORT”

SHORT FILMS BY WOMEN

“BECOMING LUCY”
“CHOICES”
“DIRTY LAUNDRY”
“HIDDEN SINS”
“HUNGRY”
“JACOB STONE”
“LOCKED OUT OF HEAVEN″
“OUR FATHER”
“SHEVENGE”
“THE HAIRCUT”
“THE REUNION”

STUDENT FILMS

“BOY MEETS GIRL”
“KARMA”
“PROOF”
“REAL BOY”
“RELIC”
“ROOFTOP”
“VALIANT”

SCIFI/FANTASY/HORROR/THRILLER/FEATURE

“HAMLET’S GHOST”
“III”
“LADY BUG”
“OTHER MADNESS”
“SHADOWS ON THE WALL”
“SHARKNADO 3: OH HELL NO!”

ADAPTED SCREENPLAYS

“FOUR DAYS OF MAY”
“PEYTON”
“THE JOURNAL”
“THE DANCING DODO”
“THE PLAINTIFF”

ORIGINAL SCREENPLAYS

“ARBORVILLE”
“DANCE OF THE BLESSED SPIRIT”
“HANDELS MESSIAH”
“HELL ON NEPTUNE”
“HELLIG HOUSE”
“KEEPER OF THE CUP”
“KEY FOR HOPE”
“KNIGHTS OF THE SHADOWS”
“MEMEORY”
“STAGES”
“STEPPIN’ OUT”
“SYSTEM UPGRADE”
“THE BODY”
“THE ROAD TO REMEMBERING”
“TOAD APOCALYPSE”

BEST ACTOR

ARTHUR HANKETT – “THE WHISTLER”
CODY LINLEY – “HOOVIE”
DOLPH LUNDGREN – “4GOT10”
IAN ZIERING – “SHARKNADO 3”
JOHNNY MESSNER – “4GOT10”
KENNY JOHNSON – “FEW OPTIONS”
KELLY MONTEITH – “TOO HIP FOR THE ROOM”
MICHAEL GROSS – “OUR FATHER”
MICHAEL PARE’ – “4GOT10”

BEST ACTRESS

BAILEY NOBLE – “THE HAIRCUT”
BEX TAYLOR-KLAUS – “RILEY”
JILLIE SIMON – “HUNGRY”
KETRYN PORTER – “PAINLESS”
KIM BURNS – “PAINLESS”
GIGI LEMAIRE – “THE REUNION”
GRACE POWELL – “RED BALLOON”
JOY MAHAFFEY – “CHOICES”
“MARION HUGUENIN – “LA FIN”